Produkcja pojazdów elektrycznych w Volkswagenie przyspieszyła zgodnie z planem.
Po światowej premierze nowego, całkowicie elektrycznego pojazdu ID.3 we wrześniu i rozpoczęciu produkcji w fabryce pojazdów elektrycznych w Zwickau w listopadzie marka Volkswagen osiągnęła już kamień milowy. Pierwsze samochody ID.3 pojawią się latem 2020 roku na europejskich drogach. Volkswagen w najbliższych latach zamierza zostać światowym liderem rynku e-mobilności i do 2024 roku przeznaczy aż 33 miliardy euro na ten cel. Zgodnie z planami, cel strategiczny marki, czyli milion samochodów elektrycznych ma zostać osiągnięty do końca 2023 roku. Jest to o dwa lata wcześniej niż zakładano. Marka Volkswagen przewiduje, że w 2025 roku zostanie wyprodukowanych 1,5 miliona samochodów elektrycznych. Jest to głównie wynik chęci klientów do przyjaznej dla klimatu mobilności indywidualnej.
Światowa premiera ID.3 odbyła się we wrześniu podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego IAA 2019.
Niemiecki koncern motoryzacyjny Volkswagen zaprezentował pierwszy model w całkowicie nowej generacji samochodów całkowicie elektrycznych. Pojazd ID.3 jest oparty na modułowym zestawie napędów elektrycznych MEB i zapewnia zasięg od 330 do 550 kilometrów. Model podstawowy kosztuje już poniżej 30 tysięcy euro. Volkswagen po raz pierwszy umożliwił wstępną rezerwację swoich najnowszych pojazdów. Już ponad 37 tysięcy klientów zdążyło zarezerwować samochód ID.3 i wpłaciło zaliczkę.
Produkcja najnowszego modelu ID.3 rozpoczęła się już w listopadzie 2019 roku przy obecności samej kanclerz federalnej - Angeli Merkel. Fabryka w Zwickau, w której pojazd jest produkowany, została w tym celu specjalnie przerobiona. Fabryka w Zwickau jest tym samym największą i najbardziej wydajną fabryką samochodów elektrycznych w Europie.
W związku z coraz większą produkcją samochodów elektrycznych marka Volkswagen wraz ze swoją nowo utworzoną spółką zależną Elli kontynuuje rozwój infrastruktury ładowania. Spółka Elli posiada już ponad tysiąc klientów. Niemiecki gigant instaluje także swoje własne stacje ładowania. Zgodnie z założeniami koncernu, w salonach dealerskich oraz zakładach ma powstać 36 tysięcy stacji ładowania na obszarze całego Starego Kontynentu.
Volkswagen postawił również na rozwój, testowania oraz produkcję ogniw akumulatorowych. W 2020 roku ma rozpocząć się budowa fabryki ogniw akumulatorowych o wydajności 16 gigawatogodzin. Zakład ma powstać w Salzgitter, a produkcja ogniw ma ruszyć na przełomie 2023 i 2024 roku. W tym celu Volkswagen nawiązał współpracę z szwedzkim producentem akumulatorów - Northvolt.

Rok 2020 to kontynuacja oraz zwiększenie ofensywy elektrycznej w Volkswagenie.
Poza pojazdem ID.3 powstanie również w pełni elektryczny SUV - ID.CROZZ, którego produkcja również ruszy w tym roku w fabryce w Zwickau. W drugiej na świecie fabryce Volkswagena, czyli w chińskim Anting, rozpocznie się produkcja samochodów elektrycznych opartych na MEB - Modular Electric Drive Toolkit.